تفاوت میلگرد بستر با وال پست چیست؟

میلگرد بستر و وال پست از جمله قطعات آهنی پرکاربرد در پروژه‌ های ساختمانی هستند. که با هدف افزایش دادن مقاومت دیوارها و تقویت آنها در برابر عوامل خارجی و نیروهای بیرونی تولید می‌ شوند. اما به هر حال این دو نوع قطعه با یکدیگر تفاوت‌ های زیادی نیز دارند، مثلاً قیمت میلگرد بستر نسبت به وال پست ارزان‌ تر است. از طرف دیگر وال پست توان بیشتری در برابر نیروهای برشی، خارجی و کششی در مقایسه با میلگرد بستر دارد. در این مقاله به مقایسه میلگرد بستر با وال پست می‌ پردازیم.

تفاوت میلگرد بستر با وال پست در چه چیزی می باشد؟

تولید کننده میلگرد بستر مانند تولید کننده مفتول، انواع وال پست و میلگرد بستر را تولید و عرضه می‌ کند. برای آنکه بیشتر با تفاوت‌ ها آشنا شوید، هر دو را به صورت جداگانه معرفی می‌ کنیم:

وال پست

وال پست معمولاً جهت توزیع کردن یکنواخت نیرو در دیوارها به صورت چهارچوب استفاده می‌ شوند. این نوع از قطعات فولادی به شکل نبشی، ناودانی و یا قوطی پروفیل هستند. اگر در هنگام ساخت اسکلت ساختمان با دیوار سازه مطابقت نداشته باشد، در چنین حالتی امکان بروز خسارت‌ های سنگین به دنبال برخی از حوادث مانند زلزله بالا خواهد بود. تولید کننده میلگرد بستر این نوع از میلگرد را نیز به دو دسته اصلی افقی و قائم تولید می‌ کند که در برخی از بخش‌ های ساختمان مانند دیوارها، عایق‌ ها، پنجره‌ ها، درب‌ ها و تاسیسات بیشترین کاربرد را دارند.

تفاوت میلگرد بستر با وال پست

از ویژگی‌ های وال پست می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده جهت ساخت انواع قاب‌های سازه‌ای و یا غیر سازه‌ای
 • استفاده در دیوارهایی که دارای ارتفاع ۳۰ برابری نسبت به ضخامت دیوار هستند.
 • اجرا و نصب کردن وال پست های عمودی برای دهانه‌ های بزرگ با استفاده از جوشکاری از قسمت تیر طبقه پایین تا قسمت زیر طبقه بالا

میلگرد بستر

میلگرد بستر نیز جهت مقاوم سازی و همچنین تقویت دیوارها استفاده می‌ شود که دارای وزن سبک و نصب آسانی می‌ باشد. در نهایت با میزان استحکام بالا، سبکی سازه و ایجاد کردن اتصالات بسیار قوی در بین دیوارها موجب می‌ شود تا بیشتر از وال پست جهت مقاوم سازی استفاده شود. بهتر است بدانید که میلگردهای بستر از دو جفت مفتول تشکیل شده‌اند که از مفتول با روکش گالوانیزه هستند. همچنین لازم به ذکر است که  این دو جفت مفتول عرضی و طولی به دو شکل خرپایی یا نردبانی با یکدیگر جوش خورده اند. در نهایت نیز میلگرد بستر با مقاومت بالا را ایجاد کرده اند.

میلگرد بستر متناسب با درزهای ملات با ضخامت مناسب و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند. در واقع خاصیت رنگ پذیری و پوشش گالوانیزه آن است که مقاومت آن را در برابر پوسیدگی یا زنگ زدگی بالا برده است. به همین دلیل قابلیت استفاده کردن در کلیه محیط‌ها از جمله مکان‌های مرطوب را به خوبی دارد.

به کار بردن انواع میلگرد بستر در پروژه‌های ساخت و ساز مزیت‌های زیر را دارد:

 • افزایش دادن مقاومت سازه‌ها در برابر زلزله
 • افزایش استحکام دیوارها و مقاوم سازی آنها
 • افزایش دادن مقاومت برشی در داخل صفحات
 • ایجاد کردن اتصال در بین دیوارهای متقاطع
 • از ویژگی‌های مهم میلگرد بستر نیز موارد زیر هستند:
 • میلگردهای بستر به صورت آجدار ساخته می‌شوند.
 • جنس آنها مفتول است.
 • کاملاً ضد زنگ و ضد پوسیدگی هستند.
 • ضخامت آنها برابر با ۴ میلیمتر می‌باشد.
 • ضد فرسایش و بسیار محکم هستند.

از طرفی نیز نصب کردن وال پست در مقایسه با میلگرد بستر به سختی و جزئیات بیشتری نیازمند است، یعنی اجرای میلگرد بستر در زمان بسیار کوتاهی انجام می‌شود. نصب کردن وال پست با جوشکاری و حتماً باید توسط فرد ماهر در این زمینه انجام شود.

قبل از اینکه به سایر تفاوت های این دو محصول مهم و پر کاربرد در صنعت ساختمان بپردازیم لازم به ذکر می دانیم بخشی از شباهت های این محصول را بیان کنیم :

وال پست و میلگرد بستر شباهت‌های بسیاری با هم دارند و می‌توان گفت که کاربرد هر دو آن‌ها، یکسان است و هر دوی آنها برای افزایش مقاومت سازه یا به طور دقیق‌تر برای افزایش مقاومت دیوارهای ساختمان در هنگام ورود نیروهای خارجی در زلزله به کار می روند.

میلگرد بستر آهن بان

تفاوت های اصلی وال پست با میلگرد بستر

 • تفاوتی که در میلگرد بستر و وال پست وجود دارد زمان عرضه ی این محصولات به بازار می باشد که همانطور که در جریان هستید وال پست قدمت بیشتری در بازار دارد و میلگرد بستر با توجه به این که از فناوری جدید تری بهره برده است بهینه تر و به صرفه تر تولید و عرضه می شود.
 • تفاوت بعدی نحوه اجرای میلگرد بستر و وال پست می باشد که در مقالات جداگانه ای به تفصیل به آن اشاره شده است. به طور اختصار باید گفت اتصال وال پست به تیرها و ستون های احتیاج به اکیپ اجرایی متفاوتی دارد اما میلگرد بستر این امکان را دارد که توسط اکپیپ دیوار چین ساختمان همزمان با اجرای دیوار انجام شود.
 • مطلب فوق موئکد این مطلب می باشد که هزینه اجرای وال پست به مراتب بالاتر از میلگرد بستر خواهد بود.  وال پست به علت اینکه مقدار فولاد استفاده شده در آن بیشتر از میلگرد بستر می باشد و یکی از پارامترهای مهم در قیمت آهن، وزن آن می باشد، هزینه ی بالاتری را به کارفرما و انبوه ساز تحمیل می کند.
 • یکی از برتری های میلگرد بستر نسبت به وال پست ادغام این محصول با ملات دیوار و در واقع ممزوج شدن با دیوار و یکپارچه شدن با دیوار است که این امر باعث یکپارچگی متفاوت دیوار و وادارها می شود .

لازم به ذکر است، میلگرد بستر باید با ملات دیوار مخلوط گردد که در دیوارهایی مانند هبلکس که به جای ملات میانی از چسب استفاده می کنند امکان قراردادن میلگرد بستر وجود ندارد و در این نوع دیوارها پیمانکاران طبق آیین نامه ۲۸۰۰ مجبور به استفاده از انواع وال پست ها می باشند.

آگاهی داشتن از تفاوت وال پست و میلگرد بستر باعث خواهد شد، شما خرید درست و مناسب تری را آگاهانه انجام دهید. اما به خاطر داشته باشید استفاده از این محصولات و متعلقات آن طبق قوانین جدید ساخت ساز اجباری و الزامی می باشد.  

دیوار هبلکس

محصولات مرتبط

میلگرد بستر خرپایی
سیم مفتول سیاه

نظرات خود را با ما در میان بگذارید: