خانه / رسانه / اخبار / ممنوعیت استفاده از وال مش

وال مش ممنوع شد

ممنوعیت استفاده از وال مش! با سوءاستفاده سودجویان از ضعف نظارت و همچنین عدم اطلاع پیمانکاران، مرکز تحقیقات ساختمان به عنوان مرجع حقوقی و فنی تعیین استاندارد مصالح ساختمانی کشور به این امر ورود نموده و فعلا تا زمان ابلاغ دستورالعمل اجرایی و فنی، مدارک و اسناد پشتیبان،  استفاده از وال مش را در ساختمان های کشور ممنوع اعلام کرد.

استفاده از وال مش در ساختمان‌ها در به دلیل سوءاستفاده‌های مشاهده‌شده و خطاهای پیش آمده در طراحی‌ها ممنوع شده است. این تصمیم به منظور جلوگیری از سوءاستفاده و تقلب در کاربرد این فناوری اتخاذ شده است. هدف اصلی این ممنوعیت، تاکید بر اهمیت اسناد و مدارک درست و گواهینامه‌های معتبر برای به کارگیری ایمن و صحیح این فناوری است. اگرچه وال مش نسل دیگری از وال پست‌های شناخته شده است، اما به دلیل مشکلات و سوءاستفاده‌ها، استفاده از آن در حال حاضر ممنوع است. در حال حاضر برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، از میلگرد بستر استفاده می کنند.

دلایل اصلی ممنوعیت استفاده از وال مش عبارتند از:

سوءاستفاده سودجویان:

 در سال‌های اخیر، استفاده از توری‌های الیاف‌دار وال مش برای تقویت و مسلح‌سازی دیوارها در برابر نیروهای خارجی گوناگون در صنعت ساخت و ساز افزایش یافته است. با این حال، این روند بدون چالش نبوده است و موارد متعدد سوءاستفاده و اشتباهات فاحش در طراحی برخی از این سازه‌ها، نگرانی‌هایی را در مورد تسلط مهندسان و ناظران بر روش‌های محاسباتی صحیح ایجاد کرده است.

عدم اطلاع پیمانکاران:

 عدم آگاهی پیمانکاران و ناظران از روش‌های صحیح استفاده از وال مش و نقص در نظارت بر اجرای صحیح این فناوری، به مشکلاتی در کاربرد آن منجر شده است.

نیاز به اسناد پشتیبان: 

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ارائه اسناد پشتیبان کافی را برای جلوگیری از سوءاستفاده و تقلب در کاربرد این فناوری الزامی کرده است. اسناد پشتیبان شامل چک‌لیست‌های نظارت و اجرای صحیح، جداول میزان سطح پوشش برای بارهای مختلف، گواهینامه‌های فنی و کنترل کیفیت در محل توسط مهندس ناظر می‌شود.

توری مش ممنوع و اسناد پشتیبان: این ممنوعیت به‌طور خاص شامل توری‌های مش برای دیوارهای خارجی می‌شود و اسناد پشتیبان مورد نیاز شامل چک‌لیست‌ها، جداول میزان سطح پوشش برای بارهای مختلف و گواهینامه‌های فنی است.

چالش‌های سوءاستفاده: 

سوءاستفاده از توری مش چالش‌های بزرگی را برای صنعت ساخت و ساز ایجاد می‌کند. استحکام سازه‌های ساختمانی به خطر می‌افتد و منجر به خطرات بالقوه می‌شود.

تصویر نامه ممنوعیت وال مش :

ممنوعیت استفاده از وال مش

متن نامه :

جناب آقای مهندس مانی فر

مدیرکل محترم دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان

با سلام و احترام

باتوجه به مشاهده موارد متعدد سوءاستفاده در کاربرد مش الیاف جهت پایدارسازی و مسلح سازی دیوارها در برابر بارهای وارده و باتوجه به بروز اشتباهات در برخی طراحی های انجام شده که نشان دهنده عدم تسلط طراحان و ناظران نظام مهندسی نسبت به روش محاسبه می باشد، کاربرد مش الیاف جهت مسلح سازی دیوارهای خارجی که اجرای آنها از ۳۰ آبان ماه شروع می شود ممنوع است. این ممنوعیت تا زمانی است که مدارک و اسناد پشتیبان مناسب توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جهت جلوگیری از سوءاستفاده و تقلب در کاربرد این فناوری تدوین شود.

اسناد پشتیبان شامل :

  • ارائه چک لیست های لازم جهت نظارت صحیح و اجرا
  • ارائه جداول میزان سطح پوشش برای مقادیر مختلف بار باد، زلزله و ارتفاع های مختلف در انواع مصالح مختلف دیوار
  • تدوین ساز و کار اعطای گواهینامه فنی ویژه به این محصول و کنترل کیفیت آن در محل توسط مهندس ناظر
  •  آموزش چگونگی انجام آزمون های لازم بر روی مش الیاف می باشد.

مقاله های انتخابی برای شما:

گالری تصاویر کارخانه صنایع مفتولی آهن بان

گالری تصاویر صنایع مفتولی آهن بان

تصاویر ساخت کارخانه صنایع مفتولی آهن بان تصاویر صنایع مفتولی آهن بان و تولیدات این کارخانه  با سابقه در این مطلب گنجانده شده است. این کارخانه در حوزه صنایع مفتولی، توسط مهندسین مجرب و کارآزموده تاسیس شد. و از همان ابتدا تولید محصولات خود را ( میلگرد بستر و سیم مفتول سیاه )

ادامه مطلب »
فیلم های کارخانه صنایع مفتولی آهن بان

گالری فیلم های صنایع مفتولی آهن بان

فیلم مراحل ساخت کارخانه صنایع مفتولی آهن بان جهت خرید مستقیم میلگرد بستر,۰۲۱۹۱۰۱۶۷۵۷ تماس بگیرید. https://ahanban.com/wp-content/uploads/2023/12/InShot_20231112_1242396521.mp4https://ahanban.com/wp-content/uploads/2023/12/InShot_20231112_1522193821.mp4https://ahanban.com/wp-content/uploads/2023/12/InShot_20231112_1706264881.mp4https://ahanban.com/wp-content/uploads/2023/12/InShot_20231112_1806136321.mp4https://ahanban.com/wp-content/uploads/2023/12/InShot_20231123_1410318381.mp4 کارخانه صنایع مفتولی آهن بان با سابقه چندین ساله در حوزه صنایع مفتولی، توسط مهندسین مجرب و کارآزموده تاسیس شد. و از همان ابتدا تولید محصولات خود را ( میلگرد بستر و سیم مفتول

ادامه مطلب »

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید ...

https://t.me/ahanbanco

دانلود مستقیم آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله ( پیوست ششم )

بهترین محصول جایگزین وال مش، میلگرد بستر است. این محصول روشی امن و مناسب و مطابق با پیوست ششم آیین نامه ۲۸۰۰ مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است. و در دو نوع میلگرد بستر خرپایی و میلگرد بستر نردبانی در بازار وجود دارد. امروزه به دلیل استحکام و امنیت بالای میلگرد بستر خرپایی، این محصول در بازار عرضه می گردد. جنس این محصول از روی می باشد و ضد زنگ است و به دلیل آجدار بودن به خوبی با مصالح در هم تنیده می شوند. کارخانه صنایع مفتولی آهن بان با سال ها تجربه در فروش و تولید میلگرد بستر خرپایی و متعلقات آن و همچنین صنایع مفتولی، توانسته اعتبار خود را بین مشتریان خود ارتقا دهد و جایگاه ویژه ای بین مشتریان داشته باشد. شما عزیزان می توانید جهت مشاوره و خرید با کارشناسان آهن بان از طریق شماره ۹۱۰۱۶۷۵۷-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.