اجرای مرحله به مرحله میلگرد بستر

اجرای میلگرد بستر

در این مطلب به اجرای مرحله به مرحله میلگرد بستر اشاره شده است. در ساختمان سازی از میلگردها به منظور بالا بردن مقاومت سازه های ساختمانی استفاده می کنند. کاربرد آرماتور بتن در پروژه های ساختمانی به عنوان راه حلی برای مسلح کردن دیوارها در مقابل نیروهای خارجی و برای تقویت مقاومت دیوار در خمش و کشش استفاده می شود. نحوه اجرای میلگرد بستر اهمیت بسزایی در ساختمان سازی دارد. زیرا اجرای نادرست، مقاومت لازم را ایجاد نمی کند و بطور کلی باعث اتلاف هزینه می شود.

آشنایی با اجرای مرحله به مرحله میلگرد بستر

روش اجرای میلگرد بستر می بایست با محاسبه های دقیق و برحسب استانداردهای تعریف شده انجام شود. اجرای میلگرد بستر را در زیر مشاهده خواهید کرد:

  • آماده کردن محل نصب میلگرد

برای قرار دادن میلگرد به صورت افقی لازم است ابتدا محل های میلگرد مشخص شود. به عنوان یک قاعده، خرپاها در هر دو ردیف، یعنی در فاصله ۴۰ سانتی متر قرار می گیرند.

  • قالب نصب میلگرد بستر

استفاده از قالب برای ایجاد شکل و تکیه گاه لازم نرده تخت بسیار مهم است. با توجه به نقشه و طراحی ساختمان، شکل چوب یا فلز با دقت در محل خاصی که میلگردهای تقویت کننده قرار دارند، نصب می شود. قالب خوب تضمین کننده یک قالب بندی باکیفیت است و اطمینان می دهد که بتن به درستی در اطراف آرماتور ریخته می شود. این امر به میلگردها پشتیبانی اولیه و تراز مورد نیاز آنها را می دهد.

  • مرحله قرار دادن میلگر بستر

هنگامی که از جامد بودن قالب مطمئن شدید می توانید میله های بستر را درون قالب قرار دهید. هنگام تعیین طول و عرض آنها، طراحی سازه و بارهای قابل تحمل میلگردها می بایست در نظر گرفته شود. متخصصان عمران و سازه مسئول اطمینان از عمودی بودن و قرارگیری صحیح میلگردهای تقویت کننده در قالب هستند.

  • اتصال میلگردهای بستر

برای ایجاد یک بستر منسجم، میلگردها باید به هم متصل شوند. روش سنتی برای انجام این کار با استفاده از سیم یا اتصال دهنده است. اتصالات بین میلگردها باید تا حد امکان محکم باشند تا مطمئن شوید که میلگردها در کنار هم قرار می گیرند و یک قاب محکم و درزدار در بتن ایجاد 

می کنند.

نحوه اجرای میلگرد بستر

  • مرحله ریختن بتن

اکنون که همه میلگردها سر جای خود قرار گرفته اند و به هم متصل شده اند، نوبت به ریختن بتن می رسد. در این مرحله میلگردهای تقویت کننده به هم متصل می شوند و استحکام پی و توانایی تحمل بار لازم را می دهند. مهم است که بتن به طور یکنواخت در سراسر سیم آرماتور بندی ریخته شود. زیرا نباید هیچ شکاف یا نقطه ضعفی در ساخت و ساز وجود داشته باشد.

  • تسطیح بعد از بتن ریزی

هنگامی که بتن ریزی به پایان رسید، لازم است سطح را تراز کنید. برای اطمینان از یکپارچگی ساختاری و عملکرد کل ساخت و ساز، تسطیح مناسب ریل بستر ضروری است. در این مرحله از فرآیند، تراز و ریسمان ابزار مفیدی برای اطمینان از صاف و هموار بودن سطح بتن هستند.

  • نگهداری و بازرسی

پس از نصب آرماتورهای بستر، نظارت مستمر ساختار برای اطمینان از حفظ یکپارچگی و استحکام طولانی مدت آن ضروری است. بازرسی های بعدی منظم برای شناسایی علائم هشدار دهنده زوال، ضعیف شدن یا شکست توصیه می شود.

میلگرد بستر به چند روش اجرا می شود؟

روش اجرای میلگرد بستر به دو روش خرپایی و نردبانی شکل انجام می شود که در زیر به معرفی آنها می پردازیم.

اگر چیدمان سیم ها به شکل هفت یا هشت باشد، این فیکسچر را نوع خرپایی می نامند. دیوارهایی با حرکات متفاوت جای نگرانی ندارند.

  • روش نردبانی

در روش نردبانی، هر دو سیم آرماتور در ابتدا به صورت موازی در دو لبه دیوار قرار می گیرند. سپس سیم ها به صورت عمودی و منظم جوش داده می شوند. در نتیجه، یک اتصال به شکل نردبانی ایجاد می شود. روشی که این جوشکاری انجام می شود، جوشکاری مقاومتی است.

سخن آخر

در این مطلب به اجرای مرحله به مرحله میلگرد بستر اشاره شد. میلگرد بستر نقش مهمی در نگهداری دیوارهای غیر سازه ای دارد و علاوه بر رعایت ضوابط فنی طرح، جزئیات اجرایی نیز به دقت مورد توجه قرار می گیرد. برای ساخت پایه های محکم و بادوام، نصب دقیق میلگرد پایه خیلی مهم است. کارشناسان صنعت ساخت و ساز با پیروی از اجرای میلگرد بستر، از انتقال صحیح بار و حفظ پایداری ساختاری کل سازه اطمینان حاصل می کنند.